Wystąpienia publiczne w biznesie

Wystąpienia publiczne to szumne hasło, przeważnie kojarzone z przemawianiem na scenie podczas konferencji, gal, finałów konkursów, festiwali, czy innych dużych, doniosłych rangą wydarzeń. To oczywiście częściowo prawda. Wystąpieniem natomiast możemy nazwać także każdą wypowiedź podczas spotkań biznesowych, networkingowych, posiedzeń zarządów, czy spotkań mniej oficjalnych, gdzie mówimy do mniejszej grupy osób czasami nawet do dwóch czy trzech.
Prezentacje wszelkiego typu, np. produktu, oferty, innowacyjnego pomysłu, zapowiedź zmiany, reorganizacji, nowego wdrożenia, to także wystąpienia publiczne. Innymi słowy w biznesie przemawianie to codzienność i nabycie kwalifikacji w zakresie wystąpień określonego typu to bardzo użyteczna, wręcz niezbędna kompetencja na miarę XXI wieku, a jej szlifowanie powinno być dobrą praktyką każdego odpowiedzialnego szefa, managera, dyrektora, właściciela zarządzającego i wszystkich osób, którym zależy na budowania dobrego wizerunku firmy na zewnątrz, jak i wewnątrz jej struktur.

Niezależnie od tego jak wielka czy mała jest Wasza publiczność warto zadbać by wypadać przed nią jak najlepiej, tzn. jak najbardziej pewnie, wiarygodnie, przekonująco i autorytatywnie. Dla wielu z Was kluczową przeszkodą do opanowania przed i podczas wystąpienia jest stres oraz brak wiedzy na temat tworzenia spójnej struktury przemówienia, atrakcyjnego przekazu, a także nieznajomość zasad określających jak zachowywać się na scenie lub przed kamerą, by być dobrze zrozumianym i zasłużyć na wysokie noty w ocenie odbiorców.
Kontekst biznesowy wymaga od prelegenta nie tylko samej wiedzy, ale także precyzji wypowiedzi i odpowiednio dopasowanego języka przekazu, bo nasi potencjalni odbiorcy mają coraz mniej czasu i coraz więcej możliwości wyboru oferty konkurencji, a my coraz mniej szans, by wygrać baralię o ich uwagę i zainteresowanie. Wszyscy dobrze wiemy, że warto się też wyróżnić jakością i oryginalnością i warto wiedzieć jak ją właściwie zaakcentować, by być odbieranym jako autorytet w swojej branży.

Poprawnie przygotowane i wygłoszone wystąpienie może bardzo pomóc w nawiązaniu korzystnych relacji biznesowych i przyczynić się do tego, że będziemy oceniani jako profesjonaliści, eksperci i wpływowi liderzy w naszym obszarze działalności, a przecież o to nam chodzi, prawda?

Jeżeli już prowadzisz biznes albo właśnie rozważasz rozpoczęcie działalności, zastanów się jak bardzo przydadzą Ci się umiejętności radzenia sobie ze sceną – tą realną jak i wirtualną? Jesli spodziewasz się, że przyjdzie Ci wystąpować na scenie fizycznej lub przed kamerą podczas wydarzenia branżowego, konferencji zjazdu, spotkań i nie unikniesz tego z racji na charakter pracy – wskazówki moga okazać się nieodzowne, sięgnij po przydatną pomoc w wystąpieniach.
Jeżeli piastujesz wysokie stanowisko i spoczywa na Tobie duża odpowiedzialność za firmę, jej dział, pokaźne grono pracowników, kontakty zagraniczne, jeśli kierujesz zespołem i musisz sprawnie się z nim porozumiewać, a wystąpienia publiczne to Twoja pięta Achillesowa, nie trać czasu na zastanawianie się czy warto zainwestować w swoje umiejętności przemawiania! Odpowiedź jest oczywista: warto i to niezwłocznie.

W dzisiejszych czasach niemal każdy sprzedaje: swoje produkty, usługi albo idee inspirując do działania czy zmiany postawy. W dobie coraz mocniej zaznaczonego modelu H2H nic tak nie uwiarygadnia Waszej marki jak bezpośredni kontakt z potencjalnymi odbiorcami, niekiedy na spotkaniu biznesowym przy jednym stole z kluczowym kontrahenetem, partnerem, lub nabywcą, innym razem podczas zaplanowanej prezentacji czy prelekcji dla szerszego grona. Niektóre sytuacje mogą Cie zaskoczyć i dlatego warto również przećwiczyć techniki improwizacji, by w razie potrzeby po nie sięgnąć i nie stracić świetnej okazji do intratnej umowy. Od nas dowiesz się jak i kiedy stosować improwizację i poznasz zasady i wartość gruntownego przygotowania krok po kroku bez napięcia, stresu i presji, w Twoim tempie i zgodnie z Twoim naturalnym stylem, by zapewnić Ci komfort podczas każdego przemówienia, które jeszcze przed Tobą.

Wstąp do strefy „mistrzów przemawiania” już dziś i zapytaj o możliwość skorzystania ze szkolenia zgodnego z Twoimi potrzebami lub z indywidualnego mentoringu.

Udostępnij ten artykuł na: